Czy depilacja laserowa jest trwała?
Depilacja laserowa wykonana prawidłowo, daje długotrwałe efekty. Zgodnie z definicją FDA trwała redukcja włosów oznacza: „długoterminową ustabilizowaną redukcje włosów wzrastających po zastosowaniu leczenia”. Wiązka światła wysyłana przez laser, zamieniana jest w energię cieplną. Wysoką temperaturę, która to podgrzewając intensywnie włosy doprowadza do ich trwałego uszkodzenia. To oznacza, że laser niszczy struktury włosa odpowiedzialne za ich wzrost. Jeśli energia lasera została dobrana prawidłowo i doszło do uszkodzenia komórek macierzystych włosa, to efekt depilacji laserem jest długotrwały. Dzięki depilacji laserowej zmniejszamy liczbę włosów w danym obszarze i spowalniamy ich wzrost. Włos nie odrasta przez długi czas.
Jednak pewne czynniki mogą wpłynąć, że efekty depilacji laserem nie będą na stałe. Trzeba pamięć o pewnych wymaganiach, które decydują o jej skuteczności i długotrwałych efektach.
SERIA ZABIEGÓW
Jeśli chcemy cieszyć się gładką skórą pamiętajmy, że jeden zabieg laserem nie wystarczy. Zabiegi depilacji wykonuje się w serii. Depilacja laserem jest najbardziej efektywna, jeśli działamy w fazie anagenu. W fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu włosa, znajduje się określona ilość włosów. Np. na skórze głowy jest to około 85% a na bikini 30%.
W związku z tym całkowite usunięcie włosów po pierwszym zabiegu, nie jest możliwe. Wykonując zabiegi regularnie, w odpowiednich odstępach czasu możemy usunąć nawet do 90 % włosów. Co oznacza, że nawet spełniając wszystkie warunki, nie usuniemy włosów w 100%. Będą nam się pojawiać nieliczne włosy. Jednak, włosy, które się pojawią, będą rosły wolniej. Będą też cieńsze, delikatniejsze, osłabione. Średnio potrzebujemy wykonać około 6-8 zabiegów na daną partię.
CYKL WZROSTU WŁOSA, A ODSTĘPY MIĘDZY ZABIEGAMI
Wspomnieliśmy o odstępach między zabiegami. Faza angenu jest cykliczna. Cykl wzrostu włosa nie pozwala na zniszczenie każdego mieszka włosowego. Nawet większości mieszków włosowych podczas jednego zabiegu. Dlatego ważne jest, aby poddać się kilku zabiegom. Kluczowe też jest regularne wykonywanie zabiegów. Powtarzamy je średnio co 4-8 tygodni. To jest niezbędny odstęp między zabiegami. Pozwala on włosom przejść z fazy nieaktywnej do aktywnej fazy anagenu.
KARNACJA I KOLOR WŁOSA
Niektóre karnacje lepiej reagują na depilację laserem. Idealny pacjent do depilacji laserowej to osoba o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Depilacja laserowa w przypadku osób o ciemnej karnacji też jest możliwa. Najlepszy laser dla tych pacjentów to neodymowo-yagowy. Włosy jasne ze względu na małą ilość barwnika-melaniny są trudniejsze do sunięcia. Potrzebują z reguły większej liczby powtórzeń. Tutaj idealnie sprawdzi się laser aleksandrytowy.
HORMONY
Nie zapominajmy o uwodnionym wpływie hormonów na nasze mieszki włosowe. To one są odpowiedzialne zarówno za ich wypadnie jak i za nadmierny wzrost. Niektóre hormony mogą stymulować mieszki włosowe i wzrost nowych włosów. Dlatego nieliczni pacjenci mogą doświadczyć wzrostu włosów. Dzieje się to u osób z nieuregulowaną gospodarką hormonalną. Nieustabilizowana gospodarka hormonami może występować w przypadku: niektórych chorób, ciąży, menopauzy. Dlatego, jeśli wzrost włosów jest stymulowany hormonalnie, będzie wymagał ciągłych zabiegów poprawiających.
CHOROBY
Zespół policystycznych jajników (PCOS), czy niedoczynność tarczycy to zaburzenia przyczyniające się do zaburzeń w układzie hormonalnym kobiety. Wtedy mogą pojawić się objawy hirsutyzmu. Przez co pacjenci obserwują nadmierny wzrost owłosienia typu męskiego. Pojawia się ono na twarzy- broda, szyja, policzki, górna warga. U tych pacjentów depilacja laserowa działa objawowo. Konieczne jest też wdrożenie leczenia regulującego gospodarkę hormonalną.
CIĄŻA
W trakcie ciąży gospodarka hormonalna się zmienia. Zachwiania w poziomie hormonów płciowych mogą skutkować pojawieniem się włosów w nowych miejscach. Tam, gdzie wcześniej ich nie było. Trzeba być tego świadomym, decydując się na depilację laserem. Po ciąży kobiety mogą doświadczyć ponownego wzrostu włosów. Jednak włosy nigdy nie będą tak grube, jak kiedyś.
MENOPAUZA
Nawet jeśli wykonałyśmy depilację laserem w latach młodzieńczych, to liczmy się z tym, że w okresie menopauzy wcześniejsze efekty mogą zostać zaburzone. W trakcie okresu menopauzy zachodzą istotne zmiany w organizmie kobiety. Przede wszystkim spada poziom żeńskich hormonów płciowych. Może za to zwiększyć się ilość androgenów. To skutkuje pojawieniem się owłosienia. Najczęściej na twarzy. Wyrastają grube, ciemne, mocne włoski na brodzie, czy górnej wardze. W przypadku kobiet w wieku menopauzalnym także musimy nastawić się na konieczność powtarzania zabiegów.
LEKI
Skutkiem przyjmowania niektórych leków takich jak np. sterydy anaboliczne, testosteron, może być hirsutyzm. W tym przypadku najlepsze efekty można osiągnąć po zakończeniu leczenia i uregulowaniu gospodarki hormonalnej.
DOŚWIADCZENIE
Nawet najlepszy laser wykorzystany w niewłaściwy sposób może nie przynieść zadowalających efektów. Dlatego wybierajmy świadomie. Sprawdzone placówki z wykwalifikowaną kadrą pracowników. Dokładność, rzetelności, wiedza i doświadczenie to czynniki, które zapewnią najlepsze efekty.